piątek, 4 września 2015

Extreme Rallycross

Mimo, że rallycross jest dosyć starą dyscypliną, jej rozwój nastąpił dopiero nie dawno. Zaowocowało to utworzeniem w 2011 roku serii Global Rallycross, a trzy lata później Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Po tym, jak sport ten zawitał do Ameryki Północnej i Europy, przyszła kolei na Australię. W ten weekend w Brisbane zostanie rozegrany pierwszy sezon Australijskiej serii Extreme Rallycross.


Formuła zawodów nie odbiega zbytnio od tej znanej z WRX lub GRC. Kierowcy będą rywalizować po specjalnie przygotowanych do tego celu trasach o asfaltowo-szutrowej nawierzchni. Podczas każdego wyścigu będą musieli pokonać Joker lap, który w zaleźności od obiektu będzie krótszy lub dłuższy, niż standardowa nitka toru. W razie falstartu, kierowca, który go popełnił, będzie musiał dwukrotnie przejechać joker lap, lub nie pojedzie nim ani razu. Zawodnicy będą rywalizować w trzech kategoriach:
 - 4WD - samochody z napędem na cztery koła, z silnikiem turbodoładowanym
- 2WD - samochody z napędem na dwa koła, z silnikiem wolnossącym
- Supercars Lites - Fordy Fiesty przygotowane przez Olsbergs MSE, znane z GRC Lites oraz RX Lites.


Format
Trening - składać się będzie z kilku 4-okrążeniowych wyjazdów, podczas których kierowcy będą zapoznawać się z torem oraz dopracowywać ustawienia samochodu. Każdy zawodnik  będzie miał do dyspozycji kilka przejazdów.
Kwalifikacje - każdy kierowca w czasie kwalifikacji będzie mógł zrobić kilka indywidualnych 4-okrążeniowych wyjazdów, podczas których będzie walczył o jak najlepszy czas.
Biegi - Podczas każdej rundy będą rozgrywane 3 lub 4 biegi. W każdym z nich startować będzie 5 kierowców, a wyścig będzie trwał 4 okrążenia. 
Półfinały - W każdym półfinale startuje sześciu kierowców, a trzech pierwszych na mecie zawodników awansuje do finału. Wyścig trwa 6 okrążeń.
Wyścig ostatniej szansy - startują w nim wszyscy kierowcy, którzy nie zakwalifikowali się do finału. Dystans wyścigu wynosi 4 okrążenia, a dwóch pierwszych zawodników awansuje do finału. 
Finał - Startuje w nim ośmiu kierowców, wyścig trwa osiem okrążeń. Zawodnik, który wygra finał, zostaje zwycięzcą całych zawodów.


Punktacja
Punkty przyznawane są za pozycje zajmowaną przez kierowcę po biegach oraz po wyścigu finałowym. Po biegach punktowane jest 20 najlepszych miejsc według klucza 20-19-18-17-16-15-14-13-12-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1. W finale obowiązuje natomiast punktacja 10-8-6-5-4-3-2-1. Za wyścigi półfinałowe oraz wyścig ostatniej szansy punkty nie są przyznawane. Kalendarz
Tegoroczny sezon będzie składał się z siedmiu rund rozgrywanych na czterech róźnych torach w Australii. Pierwsza runda rozegrana zostanie 5 września na Lakeside International Raceway, ostatnia natomiast 20 lutego na Sydney Motorsport Park.
4-5 września Lakeside International Raceway, Brisbane
25-26 września Calder Park Raceway, Melbourne
30-31 października Sydney Motorsport Park, Sydney
13-14 listopada Lakeside International Raceway, Brisbane
11-12 grudnia Adelaide Showgrounds, Adelaide
15-16 stycznia Calder Park Raceway, Melbourne
19-20 lutego Sydney Motorsport Park, Sydney

strona serii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz