piątek, 22 maja 2015

Zapowiedź rundy w Wielkiej Brytanii

Po rundzie w Belgii przyszła kolej na zawody po drugiej stronie kanału La Manche. Wielka Brytania to kraj, który ma istotny wpływ na historię oraz kulturę Europejską. Każdy z was na pewno słyszał o Williamie Szekspirze, H.G. Wellsie czy George'u Orwellu. Lista słynnych Brytyjskich pisarzy jest długa, lecz nie jest to miejsce, by wspominać o nich wszystkich. Równie długa byłaby prawdopodobnie lista muzyków, a na jej początku znaleźć mogłyby się takie zespoły, jak The Beatles, The Rolling Stones czy Elton John. Brytyjczycy mają również spory wkład w rozwój nauki. Z tego kraju pochodził odkrywca grawitacji, Isaac Newton, konstruktor maszyny parowej, James Watt oraz twórca teorii ewolucji, Charles Darwin.


Jedną z wieli dziedzin, w których Brytyjczycy mogą pochwalić się bogatą historią, jest sport motorowy. Kraj ten posiada wiele torów wyścigowych wliczając w to słynny Silverstone Circuit.  Na tym obiekcie 13 maja 1950 roku zainaugurowane zostały Mistrzostwa Świata Formuły 1. Obecnie siedem zespołów F1 ma swoją bazę w pobliżu tego obiektu. Brytyjczycy organizują także Rajd Wielkiej Brytanii, którego pierwsza edycja odbyła się w 1932 roku. Trudno znaleźć dyscyplinę samochodową, której historia nie jest związana z Wielką Brytanią. Dotyczy to również rallycrossu, który narodził się właśnie tutaj, na torze Lydden Hill. Zacznijmy jednak od początku.


Obiekt został założony w 1955 roku z inicjatywy Billa Chessona przy pomocy Astra Motor Club. Początkowo tor posiadał nawierzchnię szutrową i wykorzystywano go do wyścigów samochodów seryjnych oraz motocykli. W 1957 roku właściciel gruntów, Barry Skinner sprzedał je Chessonowi. W 1962 Chesson postanowił wyasfaltować tor o długości jednej mili.


W 1965, gdy położono asfalt, na torze zaczęto organizować wyścigi Formuły 3. Zawody były bardzo popularne i już dwa lata później wyścigiem, który przyciągnął takich zawodników, jak Andy Sutcliffe, Roger Williamson i Tom Walkinshaw, zainteresowała się telewizja.4 lutego 1967 roku to ważna data nie tylko w historii obiektu, ale i rallycrossu. Tego dnia odbyły się pierwsze w historii zawody w tej dyscyplinie. Organizacją zawodów zajęli się producent telewizyjny stacji ITV Robert Reed, organizator wyścigów Bud Smith oraz właściciel obiektu Bill Chesson. Rywalizację rozegraną na częściowo asfaltowym i częściowo szutrowym torze wygrał jadący Porsche 911 Vic Elford, przyszły kierowca Formuły 1.Od 1973 roku obiekt gościł rundę Rallycrossowych Mistrzostw Europy, początkowo nadzorowanych przez Embassy/ERA, a następnie przez FIA. Obecnie na tym torze organizowane są Rallycrossowe Mistrzostwa świata, Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w Rallycrossie oraz wiele lokalnych zawodów.W 1968 roku na Lydden Hill swoje pierwsze zwycięstwo w wyścigach bolidów jednomiejscowych odniósł nie znany nikomu dotychczas James Hunt. Zawodnik prowadził bolid Russell-Alexis Mk14 Formuły Ford. Rok później na tym samym obiekcie Brytyjczyk sięgnął po swoje drugie zwycięstwo.W 1986 roku RAC MSA nalegało na Chessona, by zamontował bariery Armco. Ten nie zgodził się jednak ze względu na bezpieczeństwo rywalizujących na torze motocyklistów. Gdy RAC zagroziło wykreśleniem obiektu z kalendarza, Chesson postanowił wystawić tor na sprzedaż. Za cenę miliona funtów nabył go Tom Bissett.W marcu 1991 państwo Bisset sprzedało swoje akcje McLarenowi. McLaren wynajął obiekt Brytyjskiemu Klubowi Wyścigów Motocyklowych (BMCRC), który do 2007 roku miał swoją siedzibę na tym obiekcie.


W 2008 dzierżawę nad obiektem przejął Pat Doran - mistrz Europy w rallycrossie z 1992 roku. Zaplanował on kilka zmian oraz zwiększenie liczby wyścigów samochodowych i motocyklowych rozgrywanych na Lydden Hill. Powołał on swoją najstarszą córką, Amy Doran na dyrektora do spraw codziennego funkcjonowania toru.


W 2009 roku, po 12 latach przerwy na tor powróciły Rallycrossowe Mistrzostwa Świata. Podobnie, jak podczas ostatniej wizyty mistrzostw na tym torze, zwycięstwo w lany poniedziałek odniósł Keneth Hansen. Rok później swoje pierwsze zwycięstwo w karierze świętował tutaj Svere Isachsen.W 2011 na tor przybyło 13,500 kibiców, by uczestniczyć w rozpoczęciu kolejnego sezonu. Wielkanocny poniedziałek był zdominowany przez Norwegów. W supercars zwyciężył Svere Isachsen, w S1600 Andreas Bakkerud, a w touringcars Lars Øivind Enerberg.Rok później otwierające sezon zawody musiały zostać przełożone ze względu na problem z systemem startowym. W rozegranej w poniedziałek rywalizacji zwycięstwo odniósł Tanner Foust. Amerykanin wygrał także rok później po tym, jak Timur Timercjanow przebił w swoim samochodzie oponę.W 2014 zawody na Lydden Hill znalazły się w kalendarzu Mistrzostw Świata. Zwycięstwo odniósł jadący w zespole Olsbergs MSE Andreas Bakkerud.


Petter Solberg przybywa na Lydden Hill z dorobkiem 82 punktów. Norweg zapewne ma dobre wspomnienia z tym krajem, w 2003 roku dzięki zwycięstwu w Rajdzie Wielkiej Brytanii zdobył tytuł Rajdowego Mistrza świata. Drugi w klasyfikacji WRX Johan Kristoffersson po przebitej oponie w półfinale w Mettet traci 22 punkty. Trzecią lokatę zajmuje zwycięzca ostatnich zawodów, Toomas Heikkinen, który ma o 3 punkt mniej. Punkt za Finem znajduje się Andreas Bakkerud, a piątą pozycję z dorobkiem 50 punktów zajmuje Timmy Hansen.W kategorii supercars zgłosiło się 30 zawodników. Zespół Peugeot-Hansen wystawi trzeci samochód dla mistrza BTCC Andrew Jordana, a w barwach Hansen Talents Development wystartuje Janis Baumanis. Za kierownicą Mini RX zasiądzie podczas tego weekendu Guy Wilks. Po raz pierwszy w tym sezonie w rywalizacji ujrzymy Albatec Racing, a w nim Andy'eo Scotta oraz Davida Binksa. Marklund ponownie wystawi trzeciego Volkswagena dla Tannera Fousta. Zespół Circlex przygotował dwa Fordy Focusy, którymi pojadą Guttorm Lindefjell oraz Ole-Kristian Nottveit. Stawkę uzupełnią zgłoszeni prywatnie Ollie O'Donovan, Kevin Procter, Julian Godfrey oraz Marc Laboulle. W Touring Cars zgłoszonych zostało 20 zawodników. W RX Lites ujrzymy 12 zawodników, w tym dwóch naszych reprezentantów - Krzysztofa Hołowczyca oraz Martina Kaczmarskiego.Lokalizacja - Wootton,  Kent, Wielka Brytania
Data - 22-24 maja
Długość toru - 1170 m
Szerokość - 10 m
Asfalt/szuter - 60%/40%

okrążenie toru z Antonem Marklundem

Lista startowa - link

Relacja - livestream (nie dostępny w Polsce) Niedziela 15.00 na żywo
Polsat Sport Exstra - Niedziela 18.10
Polsat Sport News - wtorek 01.15 (noc z poniedziałku na wtorek)
Polsat Sport News - wtorek 21.07


Harmonogram zawodów

Sobota 
10.00 - trening
12.30 - RX - bieg 1
15.00 RX - bieg 2, RX Lites oraz Touringcar - bieg 3

Niedziela

10.30- rozgrzewka
11.30 - RX - bieg 3 i 4, RX Lites oraz Touringcar- bieg 4, Retro Rallycross - finał
14.00 RX Lites oraz Touringcar - półfinały, Touringcar - finał
15.00 - RX półfinały i finał, RX Lites finał

Prognoza pogody 
Sobota
14°C, wiatr 26 km/h, wilgotność 74%
Prawdopodobieństwo opadów:
9-12 - 10 %
12-15 - 5%
15-18 - 5%

Niedziela

17°C, wiatr 18 km/h, wilgotność 72%
Prawdopodobieństwo opadów:
9-12 - 5%
12-15 - 5%
15-18 - 5%

Strona toru
lyddenhill.co.uk

Źródła
rallycrossrx.com
en.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz