piątek, 27 listopada 2015

Zapowiedź rundy w Argentynie

W ten weekend rozegrana zostanie trzynasta, ostania runda drugiego sezonu WRX. Gospodarzem zakończenia sezonu jest, podobnie jak przed rokiem, Argentyna. Kraj ten jest drugim co do wielkości państwem Ameryki Południowej i ósmym na świecie. Jego nazwa ma swoje źródło w legendach Hiszpańskich kolonizatorów, którzy szukali na tym terenie gór pełnych srebra (łac. argentus). Jednym z ciekawszych regionów Argentyny jest Patagonia. Zajmuje ona południową część kraju oraz południowy kraniec Chile. Słynie ona z bogactwa biologicznego przyciągającego przyrodników z całego świata. To tutaj można spotkać wygrzewające się na plaży uchatki, lwy morskie, czy gniazdujące pingwiny Magellana. Na porastających ten obszar pampach, czyli trawiastych równinach swoje krowy wypasają Gauchos - południowoamerykańscy pasterze poruszający się konno. W ikonografii często przedstawiani są oni z mate lub guamba, naczyniami służącymi do picia yerba mate. Twórcami tego napoju jest indiańskie plemię Guarani. Yerba mate czyli wywar za zmielonych liści i patyków ostrokrzewu paragwajskiego trafił do Europy za sprawą Jezuitów szerzących chrześcijaństwo w Ameryce Południowej.


Argentyna może się również pochwalić bogatą tradycją w motosporcie. Znajdujący się w Buenos Aires Autódromo Oscar Alfredo Gálvez gościł  21 wyścigów Formuły 1,  a pierwszy z nich zorganizowano w 1953 roku. Przyczyniły się do tego sukcesy, jakie na torach Grand Prix odnosili najpierw Juan Manuel Fangio, a następnie Carlos Reutemann. Na obiekcie Autódromo Termas de Río Hondo rywalizują natomiast zawodnicy Moto GP i WTCC. Od 1980 roku Państwo jest również gospodarzem rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata, której baza znajduje się w Villa Carlos Paz. Kolejną wielką imprezą rozgrywaną w Argentynie jest Rajd Dakar. Po tym, jak w 2008 impreza została odwołana, organizatorzy postanowili przenieść ją do Ameryki Południowej. Od tego czasu trasa co roku przebiega przez terytorium Argentyny. Przyszłoroczna edycja rozpocznie się w Buenos Aires, natomiast metę zaplanowano w Rosario.
Miasto to liczy ponad milion mieszkańców. To tutaj urodził się słynny rewolucjonista, Ernesto "Che" Guevara oraz jeden z najlepszych piłkarzy na świecie, Lionel Messi. W 1982 roku otwarto w tym mieście Autódromo Municipal Juan Manuel Fangio. Tor ten wykorzystywany jest do wyścigów serii TC2000. W zeszłym roku zorganizowano na nim natomiast pierwszą rundę Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Zawody wygrał jadący za kierownicą Citroena DS3 Petter Solberg. 
Podczas tegorocznych zawodów w Argentynie na starcie stanie 19 kierowców.

Zespół Olsbergs MSE wystawi dodatkowy samochód dla Kevina Hansena, mistrza RX Lites. Trzeci w klasyfikacji generalnej RX Lites Thomas Bryntesson pojedzie dla zespołu Marklund Motosport zajmując miejsce Per-Gunnara Anderssona. W Münnich Motorsport Gianni Morbidelli ponownie zastąpi Alxa Danielsona. W ekipie World RX Team Austria zamiast Maxa Puchera wystartuje tegoroczny mistrz Europy w kategorii S1600, Janis Baumanis. Petter Solberg jest liderem klasyfikacji generalnej z dorobkiem 279 punktów. Drugi jest Timmy Hansen, który z powodu nieukończonego półfinału we Włoszech traci do Norwega aż 26 punktów. Oznacza to, że Solberg będąc 12 w biegach eliminacyjnych zapewni sobie tytuł nawet wtedy, gdyby Hansen wywiózł z Argentyny maksymalną liczbę punktów. Na trzeciej pozycji znajduje się Johan Kristoffersson z dorobkiem 228 punktów. Andreas Bakkerud jest czwarty (215), a Davy Jeanney piąty (189).  
Lokalizacja - Rosario, Santa Fe, Argentyna

Data - 29 listopada
Długość toru - 1033 m
Szerokość - 14 m
Asfalt/szuter - 60%/40%


Okrążenie toru z Timmym Hansenem

Lista startowa - link


Relacja - livestream (niedostępny w Polsce) Niedziela 18.00 na żywo

Polsat Sport Extra - Niedziela 18.40
Polsat Sport Extra Poniedziałek 14.10
Polsat Sport News Wtorek 07.07
Polsat Sport Extra - Wtorek 10.10

Prognoza pogody 

Sobota
26°C, wiatr 26 km/h, wilgotność 46%
Prawdopodobieństwo opadów:
9-12 - 5%
12-15 - 5%
15-18 - 5%
18-21 - 5%

Niedziela

27°C, wiatr 18 km/h, wilgotność 38%
Prawdopodobieństwo opadów:
9-12 - 5%
12-15 - 5%
15-18 - 5%
18-21 - 5%

Harmonogram zawodów


Sobota
11.00 - trening
12.30 - WRX i CARX - trening
14.30 - bieg 1
16.00 - bieg 2Niedziela

9.00 - rozgrzewka
10.30 - bieg 3
12.00 - bieg 4
14.00 - CARX - półfinały i finał
15.00 - półfinały i finał

Strona toru

autodromorosario.com.ar/

Źródła

rallycrossrx.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz