czwartek, 2 lipca 2015

Zapowiedź rundy w Szwecji

W rywalizacji na Esteringu udział wzięło siedmiu kierowców pochodzących ze Szwecji. Podczas kolejnej rundy będzie ich jednak dużo więcej, gdyż już w ten weekend rozegrane zostaną zawody w Szwedzkim Höljes. W kraju nie brakuje fanów  motosportu. Lecz Skandynawscy kibice nie oblegają torów wyścigowych, jak to się dzieje we Włoszech czy Austrii. Wolą oni usiąść w lesie i przy grillowanej kiełbasie podziwiać kierowców walczących nie tylko ze sobą, ale również z szutrową i błotnistą nawierzchnią. Gdy rallycross będący połączeniem wyścigów i rajdów zawitał do Skandynawii, szybko zyskał przychylność tutejszych kibiców. Dlatego też Szwecja znalazła się w kalendarzu Mistrzostw Europy już w pierwszym sezonie serii w 1973 roku i gości najlepszych kierowców kontynentu nieprzerwanie do dziś. 
O popularności dyscypliny świadczy nie tylko lista startowa WRX zdominowana przez Skandynawów oraz pełne trybuny w Höljes. To także zawody dla amatorów, w Szwecji znane jako Folkrace, w Finladii, z której się wywodzą, jako Jokamiesluokka, w Danii rozgrywane pod nazwą Bilcross, a w Norwegii Folkeræs. Do startu w zawodach wymagane jest jedynie prawo jazdy i ukończone 15 lat. Asfaltowo-szutrowe tory są tak konstruowane, by samochody nie przekraczały 50 km/godz. Zawody składają się z biegów eliminacyjnych, za które przyznawane są punkty decydujące o tym, kto wystartuje w finale.Powróćmy jednak do rywalizacji w Mistrzotswach Swiata. Tor Höljes znajduje się w środkowej Szwecji w regionie Värmland. Pierwsze zawody rallycrossowe rozegrano na nim 40 lat temu. Mistrzostwa Europy zawitały na ten obiekt w 1991 roku. W kolejnym sezonie zawody przeniesiono na Kinnekulle Ring, ale Höljes powróciło do kalendarza już w 1993 i od tego czasu co roku gości rundę ERC. W 2014 tor gościł po raz pierwszy Szwedzką rundę nowo utworzonych Mistrzostw Swiata. Zwycięstwo w dramatycznym finale odniósł wtedy mistrz DTM, Mattias Ekström. Lista startowa na tegoroczne zawody w Szwecji zawiera aż 35 samochodów kategorii Supercars. Do kierowców startujących w Mistrzostwach świata dołączą zawodnicy rywalizujący na co dzień w Mistrzostwach Europy. Podczas zawodów swój debiut w World RX zaliczy syn rajdowego Mistrza Swiata - Niclas Grönholm. W klasie S1600 zgłosiło się 20 zawodników, a w Touring Cars 19. W RX Lites powalczy 15 kierowców - wszyscy pochodzący ze Skandynawii. Tym razem zabraknie Polskich reprezentantów. Krzysztof Hołowczyc będzie w tym czasie rywalizował na Mazurskich szutrach w 72 Rajdzie Polski, natomiast Martin Kaczmarski będzie jechał tzw. zerówką jako zawodnik otwierający trasę rajdu.
Klasyfikację generalną przed zawodami w Höljes otwiera
niezmiennie od pierwszej rundy sezonu Peter Solberg. Jego przewaga 35 punktów nad Johanem Kristofferssonem oznacza, że niezależnie od wyniku zawodów Norweg utrzyma prowadzenie po tej rundzie. Trzecie miejsce zajmuje Andreas Bakkerud tracący już 50 punktów do Solberga. Czwarty jest Timmy Hansen (79 punktów) a piąte miejsce z dorobkiem 77 oczek zajmują Reinis Nitišs oraz Davy Jeanney.Lokalizacja - Höljes, Värmland, Szwecja
Data - 19-21 czerwca
Długość toru - 952 m
Szerokość - 16 m
Asfalt/szuter - 60%/40%


Okrążenie toru z Timmym Hansenem

Lista startowa - link

Relacja - livestream (nie dostępny w Polsce) Niedziela 14.00 na żywo

Polsat Sport Extra - Poniedziałek 19.00
Polsat Sport Extra - Sroda 7.00
Polsat Sport News - Sroda 13.07

Prognoza pogody 

Sobota
26°C, wiatr 6 km/h, wilgotność 65%
Prawdopodobieństwo opadów:
9-12 - 35 %
12-15 - 40%
15-18 - 40%

Niedziela

26°C, wiatr 10 km/h, wilgotność 67%
Prawdopodobieństwo opadów:
9-12 - 40%
12-15 - 75%
15-18 - 55%


Strona toru

www.finnskogamk.se

Źródła

rallycrossrx.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz