środa, 3 czerwca 2015

Zapowiedź X Games

Zapewne niejeden z nas słyszał już o X-Games. Niewiele jest tak popularnych imprez, w których spotkać się możemy ze sportami ekstremalnymi. W tym roku mistrzostwa obchodzą jubileusz - to już dwudziesta edycja. Trzeba jednak pamiętać, że nie od zawsze możemy oglądać tam rallycross. Już wcześniej rozgrywano sporty motorowe - początkowo tylko MotoX, w 2006 roku dołączyły do tego rajdy, czerpiące z popularnych Super OS'ów. Debiut tej dyscypliny przysporzył kibicom wiele emocji. Podczas finałowego pojedynku o zwycięstwo walczyli Colin McRae oraz Travis Pastrana. Szkot jechał dobrym tempem i utrzymywał pewną przewagę nad Amerykaninem, lecz dachował w końcowej sekcji trasy znajdującej się już w Los Angeles Memorial Coloseum. Samochód stanął na kołach i McRae przekroczył linię mety, lecz przegrał złoty medal o 0,52 sekundy. Pastrana stał się tym samym pierwszym zawodnikiem, który wywalczył trzy złote medale w trakcie jednych igrzysk. 


W 2010 wprowadzono nową dyscyplinę - super rally. Zawody rozgrywane w Memorial Coloseum bazowały na rallycrossie - 4 kierowców ścigało się po szutrowym torze, a każdy z nich musiał raz przejechać joker lap. Rywalizację wygrał Tanner Foust. Impreza odniosła duży sukces przyczyniła się do utworzenia Global Rallycross. Rok później zawody przeniesiono ze stadionu na ulice Los Angeles. W dyscyplinie rozgrywanej już pod nazwą rallycross wygrał Brian Deegan.


W 2012 roku wszyscy liczyli na pojedynek o złoto między dwoma rajdowymi mistrzami - Zwycięzcą dwóch pierwszych rund GRC, Marcusem Grönholmem oraz zaproszonym przez Pastranę Sebastienem Loebem. Jeszcze przed zawodami wydarzyły się dwa poważne wypadki. Podczas treningu Toomas Heikkinen najechał na rampę do skoku ze zbyt małą prędkością, by dolecieć do oddalonej o 16 metrów drugiej rampy. Samochód uderzył w konstrukcję i dachował. Kierowca doznał skomplikowanego złamania lewej nogi w kostce oraz krwotoku wewnętrznego. Dzień później wypadek miał Marcus Gronholm. Fin zahaczył samochodem o betonową barierę. Nieprzytomny, został zabrany do California Hospital Medical Center. Szybko odzyskał przytomność i po tygodniu został wypisany ze szpitala, jednak, w następstwie wypadku, postanowił zakończyć swoją karierę w motosporcie. Zawody jednak toczyły się dalej, chociaż już bez Heikkinena i Grönholma. Zwycięstwo w nich odniósł Sebastian Loeb. Drugi w wyścigu Ken Block stracił ostatecznie szansę na pokonanie Franuza po tym, jak otarł się o ścianę i przebił oponę. Mimo to udało mu się obronić srebrny medal przed Brianem Deeganem.


Rok później rywalizację rozegrano na torze Irwindale Event Center. Podczas obfitującego w kolizje finału Tommas Heikkinen pokonał Tanera Fousta powiększając swoją przewagę nad Amerykaninem w klasyfikacji generalnej.


W 2014 roku X Games przeniesiono z Los Angeles na Austin. Areną zmagań stał się Circuit of the Americas. Zbudowany w 2012 roku tor Formuły 1, gdzie swoje sukcesy świętowali Lewis Hamilton (2012, 2014) oraz Sebastian Vettel (2013). W rallycrossie najlepszy był wtedy Scott Speed, który dojechał do mety przed Bucky Laskiem i Nelsonem Piquetem Jr.


Ten rok jest nieco inny od poprzednich, albowiem zawody nie zaliczane są do klasyfikacji serii - i chyba dobrze, bo nie przyznawanie równej innym rundom ilości punktów byłoby degradacją dla X-Games, a zwiększenie ich puli uznać byłoby można za dziwne - czymże w końcu różni się jazda podczas tej imprezy, a podczas zwyczajnych rund?


 Tegoroczne Letnie X-Games odbędzie się, podobnie jak rok temu, w Austin. Jednak zawodnicy nie będą się teraz wspinać wiele metrów w górę do pierwszego zakrętu, nie będą też pędzić przez "eski" znajdujące się za ostrym, pierwszym zakrętem. Asfalt zastąpi szuter, a bolidy F1 zupełnie inne potwory, bo samochody Rallycrossowe.


Podobnie jak rok temu, tak i teraz o złoty medal powalczą czołowi zawodnicy GRC w kategorii Supercars, a obok nich takie sławy, jak Travis Pastrana, Pat Moro czy znany z WRX złoty medalista X-Games Liam Doran. Warto również powiedzieć, że nie zobaczymy Nelsona Piqueta Jr. - zrezygnował on z występu w imprezie na rzecz rozgrywanej tego samego dnia ePrix Moskwy, walczy bowiem o tytuł mistrzowski Formuły E. Jego miejsce w zespole SH Racing zajmie Andreas Bakkerud.


Lokalizacja - Austin, Teksas, USA
Data - 6 czerwca
Długość toru - 905 m
Szerokość - bd
Asfalt/szuter - 68%/32%Lista startowalink
Prognoza pogody 
Sobota
do 33°C, wiatr 10 km/h, wilgotność 54%
Prawdopodobieństwo opadów:
9-12 - 5%
12-15 - 5%
15-18 - 5%

Źródła
xgames.espn.go.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz