Miesiąc temu zakończył się drugi sezon Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Przypomnijmy sobie zatem, jak przebiegała tegoroczna rywalizacja, podczas której Petter Solberg wywalczył swój drugi tytuł.
Montalegre
Rozpoczynająca sezon runda w Portugalii przywitała kierowców obfitymi opadami deszczu. W tych warunkach najlepiej poradził sobie Johan Kristoffersson dojeżdżając do mety przed Petterem Solbergiem. Timmy Hansen był trzeci. Pewną niespodzianką był brak Mattiasa Ekströma w finale. Szwed w wyścigu półfinałowym był czwarty.
Podczas zawodów w Montalegre swój debiut w rallycrossie zaliczyli Krysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski reprezentując barwy Lotto Team w kategorii RX Lites. Kaczmarski odpadł w półfinale, natomiast Hołowczyc zajął w wyścigu półfinałowym drugie miejsce. W finale popełnił jednak falstart i dostał karę drugiego przejazdu przez joker lap. Podczas odbywania kary wpadł w poślizg i wypadł z toru zakopując się w żwirze. Polak został sklasyfikowany na piątym miejscu.
Hockenheim
W Niemczech panowała już lepsza pogoda, choć pierwszego dnia rywalizacji tor był dosyć mokry. Runda na Hockenheim znalazła się w kalendarzu już po ogłoszeniu oficjalnego kalendarza na ten rok i towarzyszyła ona inauguracji sezonu DTM. Już w biegach eliminacyjnych mieliśmy kilka incydentów, w tym dachowanie Timercjanowa czy piruet Linneruda. W zawodach gościnny start zaliczyło kilku zawodników, w tym Tanner Foust. Zwycięzca zeszłorocznej rundy w Finlandii odpadł jednak już w półfinale. Jego los podzielił również liderujący wówczas w klasyfikacji generalnej Johan Kristoffersson. Ex equo na pierwszej pozycji z Kristofferssonem znajdował się Peter Solberg, który bez problemu znalazł się w finale, a następnie odniósł w nim zwycięstwo. Drugi był Reinis Nitišs, a trzeci Timmy Hansen.
Mettet
Zawody w Belgii okazały się być pechowe dla Kristofferssona. Szwed prowadził w wyścigu półfinałowym, lecz na czwartym okrążeniu przebił oponę i spadł na koniec stawki. Timmy Hansen również stracił szansę na awans do finału po przebiciu opony. Problemy omijały natomiast Pettera Solberga, który w półfinale był drugi. W wyścigu finałowym już na starcie wyprzedził Per-Gunnara Anderssona i rozpoczął pogoń za Toomasem Heikkinenem. Norweg walczył do samego końca, lecz to Heikkinen przekroczył pierwszy linię mety z przewagą 0,840 sekundy. Fin stał się przy okazji pierwszym w historii kierowcą WRX, który wygrał dwukrotnie na tym samym torze. Trzeci na mecie był Reinis Nitišs.
Lydden Hill
Na tor Lydden Hill przybyło wielu gościnnie startujących zawodników. Wśród nich znaleźli się Tanner Foust, Jānis Baumanis, Andrew Jordan i Guy Wilks. Ostatni z nich zdołał nawet zakwalifikować się do finału. Mniej udane zawody zaliczył Timmy Hansen, który w półfinale, wygranym przez Solberga zajął czwarte miejsce. Drugi był natomiast Johan Kristoffersson. W wyścigu finałowym najlepszy był Petter Solberg, który wyjeżdżając z joker lapa znalazł się tuż przed przednim zderzakiem Mattiasa Ekströma. Trzeci na mecie był Johan Kristoffersson,
Podczas tych zawodów rozegrano także drugą rundę RX Lites. Impreza nie była jednak zbyt udana dla polskich kierowców. Drugiego dnia rywalizacji Martin Kaczmarski musiał się wycofać z powodu bólu kręgosłupa, jaki się pojawił się po twardym lądowaniu po hopie. Krzysztof Hołowczyc zakwalifikował się natomiast do półfinału, którego jednak nie ukończył z powodu awarii silnika.
Estering
W czerwcu WRX powróciło do Niemiec. Pewną niespodzianką tej eliminacji było zapewne odpadnięcie Mattiasa Ekströma, Toomasa Heikkinena i Per-Gunara Anderssona już w biegach eliminacyjnych. W finale najlepszy był Davy Jeanney odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Świata. Liderujący w klasyfikacji generalnej Petter Solberg był drugi, trzeci dojechał Timmy Hansen, a za nim na metę wjechali Johan Kristoffersson i Andreas Bakkerud.
Höljes
Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu była Szwecja. Zawody zapewniły nam bardzo emocjonujący finał, w którym zabrakło Johana Kristofferssona - Szwed był szósty w wyścigu półfinałowym. Wyścig finałowy rozpoczął się dobrym startem w wykonaniu Andreasa Bakkeruda, który objął prowadzenie. Timmy Hansen podążał tuż za nim szukając okazji do ataku. Ta pojawiła się na czwartym okrążeniu i Szwed objął prowadzenie. Na ostatnim okrążeniu pojechał on joker lapem wyjeżdżając tuż za Mattiasem Ekströmem. Hansen nie poddawał się i zaatakował kierowcę Audi na ostatnim zakręcie wyjeżdżając swym samochodem poza tor. Udało mu się wyprzedzić Ekströma, lecz sędziowie postanowili doliczyć mu 2 sekundy kary za ten manewr, co zepchnęło kierowcę Peugeota na drugie miejsce. Petter Solberg natomiast nie ukończył zawodów po tym, jak wpadł w żwirową pułapkę.
Trois-Rivières
Nie mniej emocjonujące były zawody w Kanadzie. Na starcie pierwszego półfinału zacięty pojedynek o prowadzenie stoczyli Petter Solberg i Timmy Hansen ostatecznie zderzając się ze sobą. Po kontakcie Solberg obrócił się i spadł na ostatnią pozycję kończąc ostatecznie wyścig na czwartym miejscu. W samochodzie Hansena doszło natomiast do uszkodzenia zawieszenia, czego następstwem było uderzenie w samochód Reinisa Nitišsa. Po tej kolizji obydwaj zawodnicy byli zmuszeni wycofać się z dalszej rywalizacji. Kristoffersson, przed którym pojawiła się szansa odrobienia kilku punktów do Solberga, także odpadł w półfinale zajmując w nim piąte miejsce. W finale zwycięstwo odniósł Davy Jeanney. Zaledwie 0,252 sekundy za nim linię mety przekroczył Toomas Heikkinen, trzeci był natomiast Tanner Foust.
Hell
Norweska eliminacja WRX miała dramatyczny przebieg dla Johana Kristofferssona. Szwed, który zakwalifikował się do półfinałów, musiał wycofać się z dalszej rywalizacji z powodu problemów technicznych. Niewiele więcej szczęścia miał Petter Solberg. Norweg co prawda awansował do półfinału, lecz kolizja z Timurem Timercjanowem spowodowała poważne uszkodzenie w jego samochodzie, przez co Solberg ukończył wyścig na piątej pozycji. Kolizję z Timercjanowem zaliczył także Mattias Ekström, który dojechał czwarty. Rosjanin po tym wypadku dachował, lecz mimo to udało mu się awansować do finału. W wyścigu finałowym najlepiej spisał się Timmy Hansen, dojeżdżając do mety przed zespołowym kolegą, Davym Jeaneyem. Dzięki zwycięstwu Hansen znalazł się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej ze stratą 41 punktów do Solberga.
Podczas zawodów w Hell mieliśmy okazję zobaczyć na torze również naszych reprezentantów. Obydwaj awansowali do półfinału, w którym Hołowczyc zajął czwarte, a Kaczmarski szóste miejsce.
Lohéac
Runda we Francji przyciągnęła wielu kierowców związanych z innymi dyscyplinami motosportu. Na starcie pojawili się m.in. Yvan Muller, Guerlain Chicherit, François Duval, Guy Wilks. Występujący przed własną publicznością Davy Jeanney zakończył rywalizację w półfinale po tym, jak po kolizji z Andreasem Bakkerudem wypadł z toru. W finale zabrakło także Mattiasa Ekströma, który zaliczył piruet w pierwszym zakręcie. W wyścigu finałowym najlepszy był Timmy Hansen dojeżdżając do mety przed Petterem Solbergiem. Jego strata do Norwega zmalała do 37 punktów. Trzecie miejsce zajął Francuski kierowca Jean-Baptiste Dubourg, a Johan Kristoffersson był czwarty.
Barcelona
Kolejne zawody rozegrane zostały na torze Formuły 1 Circuit de Barcelona-Catalunya. Wyścig finałowy padł tym razem łupem Solberga, który odważnym manewrem przeskoczył z trzeciej pozycji na prowadzenie już na pierwszym okrążeniu. Drugi na mecie był Johan Kristoffersson. Główny rywal Norwega w walce o tytuł, Timmy Hansen był trzeci, chociaż odrobił do Solberga dwa punkty. Przyczyniła się do tego dopiero szósta pozycja kierowcy Citroena po biegach eliminacyjnych, po których Hansen był pierwszy.
Runda w Barcelonie stanowiła także kolejną eliminację RX Lites, Startujący w tej kategorii Krzysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski zajęli w półfinale odpowiednio czwarte i piąte miejsce.
Istambuł Park
Kolejnym torem Formuły 1 goszczącym Rallycrossowe Mistrzostwa Świata był znajdujący się pod Stambułem tor Istambuł Park. Zawody na tym obiekcie nie potoczyły się pomyślnie dla Pettera Solberga. Norweg na starcie półfinału spadł na koniec stawki i ukończył wyścig na szóstym miejscu. Jeszcze bardziej dramatyczny był drugi półfinał. Na ostatnim okrążeniu prowadzący przez cały wyścig Nitišs spadł na ostatnią pozycję z powodu problemów ze skrzynią biegów. Chwilę później byliśmy świadkami zaciętej walki, w której na prowadzeniu zmieniali się kilkukrotnie Hansen, Kristoffersson i Larson. Linię mety pierwszy przekroczył Hansen, a Robin Larson musiał pożegnać się z szansą awansu do finału po tym, obrócił swój samochód i wypadł z toru. W finale najlepszy był Timmy Hansen, który do samego końca wyścigu musiał odpierać ataki Andreasa Bakkeruda. Trzeci na mecie był Johan Kristoffersson. Strata Hansena do Solberga zmalała po tych zawodach do 19 punktów. Trzeci w klasyfikacji generalnej Kristoffersson tracił już 55 punktów do lidera na dwie rundy przed końcem sezonu, dzięki czemu posiadał ciągle matematyczne szanse na mistrzostwo, choć zdobycie go było już w tej chwili mało realne.
W Turcji swój kolejny start zaliczyli Krzysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski. Obydwaj zawodnicy spotkali się w półfinale, w którym Hołowczyc zajął premiowane awansem do wyścigu finałowego trzecie miejsce. Kaczmarski był natomiast czwarty. W finale Olsztynianin zaliczył kolizję w pierwszym zakręcie i dojechał do mety jako szósty.
Franciacorta
Zawody we Włoszech zostały rozegrane przy silnych opadach deszczu. W pierwszym półfinale wygrał Kristoffersson dojeżdżając do mety przed Solbergiem i Timercjanowem. Drugi półfinał był pechowy dla startującego z pierwszego pola Timmego Hansena. Szwed broniący drugiej pozycji przed Marklundem wpadł w bandę z opon i uszkodził swój samochód kończąc udział w wyścigu. Andreas Bakkerud natomiast od razu znalazł się na prowadzeniu i utrzymał je do końca wyścigu. Za nim na mecie zjawił się Anton Marklund i Manfred Stohl. W odbywającym się na przesychającym torze finale najlepszy był Bakkerud, drugi linię mety przekroczył Kristoffersson, a trzeci Solberg. Broniący tytułu mistrzowskiego Norweg powiększył swoją przewagę do 26 punktów nad Hansenem. Zawody we Włoszech stanowiły również finałową rundę Mistrzostw Europy. Tytuł w kategorii supercars zdobył były kierowca STCC, Tommy Rustad.
Na Franciacorcie rozegrano także ostatnią eliminację RX Lites. Zawody te nie były udane dla Krzysztofa Hołowczyca. Już w trakcie treningu w jego samochodzie wybuchł silnik, przez co Polak musiał zakończyć udział w rywalizacji. Martin Kaczmarski awansował natomiast do półfinału, gdzie przebił jednak oponę i zakończył wyścig na czwartym miejscu. Rywalizacja miała dużo szczęśliwszy przebieg dla Kevina Hansena, który zdobył tutaj tytuł mistrzowski w kategorii RX Lites.
Rosario
Gospodarzem ostatniej tegorocznej rundy był Argentyński tor Autódromo Municipal Juan Manuel Fangio. Organizatorzy zawodów stanęli przed dużym problemem. Szutrowa nawierzchnia mocno się kurzyła ograniczając kierowcom widoczność. Po rozegraniu zaledwie dwóch biegów eliminacyjnych zdecydowano się przełożyć sobotnie wyścigi na niedzielę i poprawić w tym czasie tor. Ostatecznie rozegrano trzy z czterech zaplanowanych rund biegów eliminacyjnych. Najbardziej pokrzywdzonym w tej sytuacji był Johan Kristoffersson, który po trzech biegach zajmował trzynastą pozycję. Szwed znalazł się jednak w półfinale zastępując Ole-Christiana Veibiego, który musiał się wycofać z dalszej rywalizacji z powodu awarii samochodu. Tymczasem Petter Solberg dzięki punktom zdobytym za tą fazę zawodów zapewnił sobie drugi tytuł mistrza świata w rallycrossie. W półfinale świetnie spisał się debiutujący w supercars Kevin Hansen, który na przedostatnim okrążeniu wyprzedził Johana Kristofferssona i awansował na trzecie miejsce. Wyścig nie potoczył się natomiast po myśli Andreasa Bakkeruda. Norweg uderzył w bandę z opon uszkadzając swój samochód. W niemal identyczny sposób z drugiego półfinału odpadł Anton Marklund. Awans zapewnili sobie natomiast Timmy Hansen, Peter Solberg i debiutujący Jānis Baumanis. W finale zwycięstwo odniósł Robin Larsson, który stoczył zacięty pojedynek z Mattiasem Ekströmem, a także w początkowej fazie wyścigu z Timmym Hansenem. Szwed nie ukończył jednak rywalizacji po kolizji ze swoim bratem. Trzecie miejsce zajął natomiast Petter Solberg.
niedziela, 27 grudnia 2015
czwartek, 24 grudnia 2015
Wesołych Świąt!
Życzymy naszym czytelnikom dużo zdrowia, szczęścia i zasłużonego odpoczynku. Aby zapach zielonej choinki niósł się po całym domu wprawiając wszystkich członków rodziny w świąteczny nastrój i pozwolił wam zapomnieć o codziennych problemach. I by każdy zasiadł w ten wyjątkowy dzień do wigilijnej kolacji w dobrym humorze. Życzymy także, by Mikołaj przyniósł wam wymarzone prezenty, niekoniecznie związane z rallycrossem.
środa, 16 grudnia 2015
Marklund Motorsport i Volkswagen Team Sweden łączą siły i ogłaszają kierowców
Zespoły Marklund Motorsport i Volkswagen Team Sweden łączą siły i przystąpią do przyszłorocznej rywalizacji jako Volkswagen RX Sweden Team. Ekipa wystawi dwa samochody, a kierowcami będą Johan Kristoffersson i Anton Marklund.
Zespół przedstawił swoje plany podczas konferencji w Sztokholmie. W zakończonym sezonie kierowca Volkswagen Team Sweden, Johan Krisoffersson zdobył tytuł drugiego wicemistrza świata.
Szef działu sportu Volkswagena, Jost Capito wypowiedział się na temat tej fuzji. "Volkswagen Motosport podchodzi pozytywnie do tego połączenia, do którego doszło z inicjatywy ekip. Porozumienie pomiędzy Marklund Motorsport i Volkswagen Team Sweden wzmocni pozycję Volkswagena w jednej z najszybciej rozwijających się dyscyplin motosportu. Łącząc się stworzą dobry grunt pod osiąganie kolejnych sukcesów."
Dyrektor Volkswagen Sweden, Sten Forsberg również przyjął tą wiadomość z zadowoleniem. "Duża konkurencja w WRX wymaga poszukiwania kreatywnych rozwiązań, aby osiągnąć sukces, ekipy Marklund Motorsport oraz Volkswagen Team Sweden nawiązały współpracę. Dzięki temu połączeniu jesteśmy przekonani, że Johan Kristofferson oraz Anton Marklund będą w stanie walczyć o mistrzostwo".
Dyrektorem generalnym zespołu został Tommy Kristoffersson - ojciec Johana. Rolę kierownika ekipy będzie pełnił Michael Schneider, który sprawował już tę funkcję w Marklund Motorsport. Nowe samochody będą budowane w bazie Marklunda w Boliden. Pod koniec sezonu cała praca skoncentruje się w miejscowości Arvika, gdzie znajduje się baza zespołu.
Johan Marklund ujawnił, że nowy zespół będzie miał dobre zaplecze testowe "Będziemy mieli specjalną ekipę testową z własnym samochodem i pracownikami, którzy będą pracować nad rozwojem. Konkurencja w WRX jest coraz większa, i aby mieć szansę walczyć z rywalami, musimy ciągle rozwijać i optymalizować swój sprzęt."
Tommy Kristoffersson dodał "Połączenie naszych zasobów zapewni nam stabilną infrastrukturę i wiedzę potrzebną, by podejść profesjonalnie do naszych długoterminowych planów. Ta współpraca daje nam duże szanse sportowe, i osobiście, nie mogę się doczekać, kiedy nasi kierowcy, inżynierowie i mechanicy rozpoczną pracę w celu rozwoju zespołu. Ambicja, pasja i praca zespołowa będą kluczowe."
www.fiaworldrallycross.com
Zespół przedstawił swoje plany podczas konferencji w Sztokholmie. W zakończonym sezonie kierowca Volkswagen Team Sweden, Johan Krisoffersson zdobył tytuł drugiego wicemistrza świata.
Szef działu sportu Volkswagena, Jost Capito wypowiedział się na temat tej fuzji. "Volkswagen Motosport podchodzi pozytywnie do tego połączenia, do którego doszło z inicjatywy ekip. Porozumienie pomiędzy Marklund Motorsport i Volkswagen Team Sweden wzmocni pozycję Volkswagena w jednej z najszybciej rozwijających się dyscyplin motosportu. Łącząc się stworzą dobry grunt pod osiąganie kolejnych sukcesów."
Dyrektor Volkswagen Sweden, Sten Forsberg również przyjął tą wiadomość z zadowoleniem. "Duża konkurencja w WRX wymaga poszukiwania kreatywnych rozwiązań, aby osiągnąć sukces, ekipy Marklund Motorsport oraz Volkswagen Team Sweden nawiązały współpracę. Dzięki temu połączeniu jesteśmy przekonani, że Johan Kristofferson oraz Anton Marklund będą w stanie walczyć o mistrzostwo".
Dyrektorem generalnym zespołu został Tommy Kristoffersson - ojciec Johana. Rolę kierownika ekipy będzie pełnił Michael Schneider, który sprawował już tę funkcję w Marklund Motorsport. Nowe samochody będą budowane w bazie Marklunda w Boliden. Pod koniec sezonu cała praca skoncentruje się w miejscowości Arvika, gdzie znajduje się baza zespołu.
Johan Marklund ujawnił, że nowy zespół będzie miał dobre zaplecze testowe "Będziemy mieli specjalną ekipę testową z własnym samochodem i pracownikami, którzy będą pracować nad rozwojem. Konkurencja w WRX jest coraz większa, i aby mieć szansę walczyć z rywalami, musimy ciągle rozwijać i optymalizować swój sprzęt."
Tommy Kristoffersson dodał "Połączenie naszych zasobów zapewni nam stabilną infrastrukturę i wiedzę potrzebną, by podejść profesjonalnie do naszych długoterminowych planów. Ta współpraca daje nam duże szanse sportowe, i osobiście, nie mogę się doczekać, kiedy nasi kierowcy, inżynierowie i mechanicy rozpoczną pracę w celu rozwoju zespołu. Ambicja, pasja i praca zespołowa będą kluczowe."
www.fiaworldrallycross.com
sobota, 12 grudnia 2015
Solberg stara się o wsparcie producentów
Dwukrotny Rallycrossowy Mistrz Świata, Petter Solberg stara się pozyskać wsparcie fabrycznego zespołu na przyszły sezon.
Jeśli Norwegowi nie uda się znaleźć partnera na kolejny sezon, będzie dalej startował Citroënem DS3 w barwach swojego prywatnego zespołu.
"Pracuję bardzo ciężko, by zdobyć wsparcie producenta na przyszły rok" - powiedział Solberg portalowi Autosport.
"Mam nadzieję, że w przyszłym roku, albo chociaż w 2017 będziemy silniejsi pod tym względem"
"Mamy plany związane z tym samochodem, jeśli będziemy dalej nim startować. Ale pracujemy także cały czas nad pozyskaniem producenta".
Podczas, gdy Petter Solberg zdobył drugi tytuł, wspierany przez Peugeota zespół Kenetha Hanssena stanowił poważne zagrożenie dla Norwega i wygrał pięć tegorocznych rund zdobywając tytuł w klasyfikacji zespołów.
"Wszyscy wiedzą, że Hansen jest prywatnym zespołem Peugeota." - powiedział Solberg. "Wykonali fantastyczną pracę. W przyszłym roku musimy mieć wszystko na najwyższym poziomie. Będziemy musieli mocno naciskać."
"Każdy bardzo mocno się rozwija. W przyszłym roku będzie o wiele trudniej wygrać".
"Zespoły mają wiele planów, ma też pojawić się kilku dobrych kierowców. Manfred Stohl wraz ze swoją ekipą mocno pracuje nad przyszłym sezonem, a Ekström cały czas poprawia swój samochód i staje się on coraz lepszy i lepszy."
Źródło
www.autosport.com
Jeśli Norwegowi nie uda się znaleźć partnera na kolejny sezon, będzie dalej startował Citroënem DS3 w barwach swojego prywatnego zespołu.
"Pracuję bardzo ciężko, by zdobyć wsparcie producenta na przyszły rok" - powiedział Solberg portalowi Autosport.
"Mam nadzieję, że w przyszłym roku, albo chociaż w 2017 będziemy silniejsi pod tym względem"
"Mamy plany związane z tym samochodem, jeśli będziemy dalej nim startować. Ale pracujemy także cały czas nad pozyskaniem producenta".
Podczas, gdy Petter Solberg zdobył drugi tytuł, wspierany przez Peugeota zespół Kenetha Hanssena stanowił poważne zagrożenie dla Norwega i wygrał pięć tegorocznych rund zdobywając tytuł w klasyfikacji zespołów.
"Wszyscy wiedzą, że Hansen jest prywatnym zespołem Peugeota." - powiedział Solberg. "Wykonali fantastyczną pracę. W przyszłym roku musimy mieć wszystko na najwyższym poziomie. Będziemy musieli mocno naciskać."
"Każdy bardzo mocno się rozwija. W przyszłym roku będzie o wiele trudniej wygrać".
"Zespoły mają wiele planów, ma też pojawić się kilku dobrych kierowców. Manfred Stohl wraz ze swoją ekipą mocno pracuje nad przyszłym sezonem, a Ekström cały czas poprawia swój samochód i staje się on coraz lepszy i lepszy."
Źródło
www.autosport.com
środa, 9 grudnia 2015
Andreas Steffen wystartuje w Euro RX
Niemiecki kierowca, Andreas Steffen planuje w przyszłym roku starty Fordem Fiestą Superacars w Rallycrossowych Mistrzostwach Europy oraz wybranych rundach Rallycrossowych Mistrzostw Świata.
Startujący w tym roku w kategorii S1600 zawodnik kupił samochód zbudowany przez Josa Kuypersa. Steffen mieszka w Buxtehude w pobliżu toru Estering. Uczestniczy w zawodach rallycrossowych od dwunastego roku życia. W tym roku za kierownicą Skody Fabii regularnie kwalifikował się do półfinałów Mistrzostw Europy w kategorii S1600.
"Zawsze moim celem był start w kategorii Supercars konkurencyjnym samochodem i mam zaszczyt zaprezentować mój nowy projekt" - powiedział Steffen. "To jest tylko jeden mały krok w rozwoju naszego zespołu. Będziemy mieli kilku nowych inżynierów i mechaników w sezonie 2016, musimy się wiele nauczyć. Zaczniemy intensywne testy w ciągu kilku najbliższych tygodni i miesięcy by się dobrze przygotować na rozpoczęcie sezonu Euro RX."
Poza startami w Mistrzostwach Europy, Andreas Steffen zamierza wystartować w dwóch rundach Mistrzostw Świata - na Hockenheim oraz na Esteringu.
Źródło
fiaworldrallycross.com
Startujący w tym roku w kategorii S1600 zawodnik kupił samochód zbudowany przez Josa Kuypersa. Steffen mieszka w Buxtehude w pobliżu toru Estering. Uczestniczy w zawodach rallycrossowych od dwunastego roku życia. W tym roku za kierownicą Skody Fabii regularnie kwalifikował się do półfinałów Mistrzostw Europy w kategorii S1600.
"Zawsze moim celem był start w kategorii Supercars konkurencyjnym samochodem i mam zaszczyt zaprezentować mój nowy projekt" - powiedział Steffen. "To jest tylko jeden mały krok w rozwoju naszego zespołu. Będziemy mieli kilku nowych inżynierów i mechaników w sezonie 2016, musimy się wiele nauczyć. Zaczniemy intensywne testy w ciągu kilku najbliższych tygodni i miesięcy by się dobrze przygotować na rozpoczęcie sezonu Euro RX."
Poza startami w Mistrzostwach Europy, Andreas Steffen zamierza wystartować w dwóch rundach Mistrzostw Świata - na Hockenheim oraz na Esteringu.
Źródło
fiaworldrallycross.com
wtorek, 8 grudnia 2015
Petter Solberg i zespół Hansen odebrali trofea podczas gali FIA
Podczas piątkowej gali FIA zorganizowanej w Paryżu Petter Solberg otrzymał nagrodę za zdobycie Mistrzostwa Świata w tym sezonie. Trofeum za drugie i trzecie miejsce dostali odpowiednio Timmy Hansen i Johan Kristoffersson. Puchar dla mistrzowskiego zespołu Peugeot-Hansen odebrała natomiast Susann Hansen.
W trakcie gali uhonorowano triumfatorów wszystkich serii rozgrywanych pod egidą FIA. Tytuł Mistrza Świata odebrali odpowiednio Lewis Hamilton (Formuła 1), załoga Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (WRC), Timo Bernhard, Mark Webber i Brendon Hartley (WEC), Jose Maria Lopez (WTCC) oraz Petter Solberg (WRX).
"Za każdym razem, kiedy coś wygrywasz, jest to coś, o czym marzyłeś, coś, o co będziesz walczył. Mam tutaj wielu przyjaciół (na Gali FIA), to coś wyjątkowego - powiedział Solberg. "Dajesz z siebie cały czas 110%. Tak jak każdy kierowca. To jest nasze życie i trzeba mieć do tego pasję. Musisz czerpać z tego przyjemność. To jest część twojego życia i przygoda. Tak długo, jak jestem dobry, nadal mam tę pasję, będę naciskał i ostro walczył. To jest fantastyczne."
W sobotę Petter Solberg wrócił do Norwegii, gdzie podczas Norweskiej Gali rozdania nagród został uhonorowany za wywalczenie Mistrzostwa Świata. Jego syn, Olivier otrzymał nagrodę za drugie miejsce w zawodach cross kart 125 ccm. Nagrodzono również Tommiego Rustada za zdobycie tytułu Mistrza Europy.
Źródła
fiaworldrallycross.com
W trakcie gali uhonorowano triumfatorów wszystkich serii rozgrywanych pod egidą FIA. Tytuł Mistrza Świata odebrali odpowiednio Lewis Hamilton (Formuła 1), załoga Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (WRC), Timo Bernhard, Mark Webber i Brendon Hartley (WEC), Jose Maria Lopez (WTCC) oraz Petter Solberg (WRX).
"Za każdym razem, kiedy coś wygrywasz, jest to coś, o czym marzyłeś, coś, o co będziesz walczył. Mam tutaj wielu przyjaciół (na Gali FIA), to coś wyjątkowego - powiedział Solberg. "Dajesz z siebie cały czas 110%. Tak jak każdy kierowca. To jest nasze życie i trzeba mieć do tego pasję. Musisz czerpać z tego przyjemność. To jest część twojego życia i przygoda. Tak długo, jak jestem dobry, nadal mam tę pasję, będę naciskał i ostro walczył. To jest fantastyczne."
W sobotę Petter Solberg wrócił do Norwegii, gdzie podczas Norweskiej Gali rozdania nagród został uhonorowany za wywalczenie Mistrzostwa Świata. Jego syn, Olivier otrzymał nagrodę za drugie miejsce w zawodach cross kart 125 ccm. Nagrodzono również Tommiego Rustada za zdobycie tytułu Mistrza Europy.
Źródła
fiaworldrallycross.com
sobota, 5 grudnia 2015
Biegi Euro RX będą rozgrywane oddzielnie w 2016 roku
W przyszłym sezonie biegi eliminacyjne Rallycrossowych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy będą rozgrywane oddzielnie. Związane jest to z rosnącym zainteresowaniem Mistrzostwami Świata i dużą liczbą startujących zawodników.
Do tej pory kierowcy startujący w World RX oraz Euro RX brali wspólnie udział w biegach eliminacyjnych, lecz prowadzono oddzielną klasyfikację dla zawodników z obydwu serii. Decydowała ona o awansie do odpowiedniego półfinału.
Od roku 2016 Zawodnicy startujący w mistrzostwach Europy będą rywalizowali w oddzielnych kwalifikacjach, biegach eliminacyjnych i finałach. Ma to zapewnić kibicom, mediom i zawodnikom bardziej przejrzysty obraz rywalizacji w każdej z kategorii.
Kalendarz Euro RX składa się z pięciu rund towarzyszących Mistrzostwom Świata: Belgii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii i Łotwy.
Zmiana została już zatwierdzona w środę przez Światową Radę FIA, która zatwierdziła również projekt kalendarza na przyszły sezon.
Źródło
fiaworldrallycross.com
Do tej pory kierowcy startujący w World RX oraz Euro RX brali wspólnie udział w biegach eliminacyjnych, lecz prowadzono oddzielną klasyfikację dla zawodników z obydwu serii. Decydowała ona o awansie do odpowiedniego półfinału.
Od roku 2016 Zawodnicy startujący w mistrzostwach Europy będą rywalizowali w oddzielnych kwalifikacjach, biegach eliminacyjnych i finałach. Ma to zapewnić kibicom, mediom i zawodnikom bardziej przejrzysty obraz rywalizacji w każdej z kategorii.
Kalendarz Euro RX składa się z pięciu rund towarzyszących Mistrzostwom Świata: Belgii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii i Łotwy.
Zmiana została już zatwierdzona w środę przez Światową Radę FIA, która zatwierdziła również projekt kalendarza na przyszły sezon.
Źródło
fiaworldrallycross.com
piątek, 4 grudnia 2015
Trophée Andros
Grudzień to czas, w którym większość letnich dyscyplin kończy swój sezon, a kibice zasiadają przed telewizorami, by śledzić zmagania w konkurencjach zimowych. Fani rallycrossu, którym brakuje zimą motosportowych emocji zapewne zainteresują się Francuską serią wyścigów na lodzie - Trophée Andros.
Twórcą serii jest Max Mammers, dwukrotny mistrz Francji w rallycrossie oraz właściciel firmy Andros zajmującej się produkcją dżemów i kompotów. Wraz ze swoim przyjacielem, Frédériciem Gervosonem oraz kilkoma innymi kolegami spędzili zimę 1985 roku ścigając się po lodowych torach. Kilka lat później utworzyli oni serię wyścigów na lodzie. 27 stycznia 1990 roku zawody w Serre Chevalier zainaugurowały pierwszy w historii sezon Trophée Andros składający się z czterech rund. Rok później dodano do kalendarza zawody w Paryżu, a w 1992 roku kalendarz składał się już z siedmiu eliminacji.
4 lutego 1999 roku po raz pierwszy rozegrano superfinał. Była to kończąca sezon impreza, za którą nie przyznawano punktów do klasyfikacji generalnej. Zawody rozegrano na pokrytej śniegiem i lodem płycie stadionu Stade de France w Paryżu. Powstały w ten sposób owalny tor był w stanie pomieścić 60 000 ludzi. Po trzech latach superfinał przeniesiony został do Nœux-lès-Auxi. W 2003 roku imprezy nie rozegrano, a rok później zawitała ona do Saint-Dié-des-Vosges.
W 2001 roku seria zagościła w Sherbrooke w Kanadzie, która znajdowała się w kalendarzu Trophée Andros przez trzy lata. Od sezonu 2005/2006 jedyną rundą rozgrywaną poza granicami Francji są zawody w Andorze.
Kategorie
Elite Class
Jest to główna, najważniejsza kategoria w Trophée Andros.
Pilot Bike
Są to zmagania motocyklistów. Pomysłodawcą zawodów byli Mammers i Claude Michy. Motocykliści po raz pierwszy pojawili się na lodowym torze podczas finału w Super Besse w 1996 roku. Od następnego sezonu utworzono serię Pilot Bike.
Andros Électrique
Kategoria przeznaczona dla buggy z silnikiem elektrycznym. Utworzona została w roku 2010.
Kalendarz
Tegoroczny kalendarz składa się z 7 rund, z czego jedna rozegrana zostanie w Andorze. Sezon rozpocznie się już w ten weekend w Val Thorens, a zakończy 3 lutego w St Die des Vosges.
5-6 grudnia - Val Thorens
11-12 grudnia - Andora
18-19 grudnia - Alpe d'Huez
8-9 stycznia - Isola 2000
22-23 stycznia - Lans en Vercors
30 stycznia - Clermont/Super Besse
3 lutego - St Die des Vosges
Lista startowa
Mazda France - Mazda 3
Belgian Audi Club Team WRT - Audi A1 quatrro
Sport Garage - Dacia Lodgy, Ford Fiesta
Sport Garage Sodemo - Renault Clio III
Aerokart by Ohwell - Citroën DS3
DA Racing - Renault Clio III
Saintéloc Racing - Mazda 3
Live Timing - Link
Źródła
en.wikipedia.org
Strona serii
tropheeandros.com
4 lutego 1999 roku po raz pierwszy rozegrano superfinał. Była to kończąca sezon impreza, za którą nie przyznawano punktów do klasyfikacji generalnej. Zawody rozegrano na pokrytej śniegiem i lodem płycie stadionu Stade de France w Paryżu. Powstały w ten sposób owalny tor był w stanie pomieścić 60 000 ludzi. Po trzech latach superfinał przeniesiony został do Nœux-lès-Auxi. W 2003 roku imprezy nie rozegrano, a rok później zawitała ona do Saint-Dié-des-Vosges.
W 2001 roku seria zagościła w Sherbrooke w Kanadzie, która znajdowała się w kalendarzu Trophée Andros przez trzy lata. Od sezonu 2005/2006 jedyną rundą rozgrywaną poza granicami Francji są zawody w Andorze.
Kategorie
Elite Class
Jest to główna, najważniejsza kategoria w Trophée Andros.
Pilot Bike
Są to zmagania motocyklistów. Pomysłodawcą zawodów byli Mammers i Claude Michy. Motocykliści po raz pierwszy pojawili się na lodowym torze podczas finału w Super Besse w 1996 roku. Od następnego sezonu utworzono serię Pilot Bike.
Andros Électrique
Kategoria przeznaczona dla buggy z silnikiem elektrycznym. Utworzona została w roku 2010.
Kalendarz
Tegoroczny kalendarz składa się z 7 rund, z czego jedna rozegrana zostanie w Andorze. Sezon rozpocznie się już w ten weekend w Val Thorens, a zakończy 3 lutego w St Die des Vosges.
5-6 grudnia - Val Thorens
11-12 grudnia - Andora
18-19 grudnia - Alpe d'Huez
8-9 stycznia - Isola 2000
22-23 stycznia - Lans en Vercors
30 stycznia - Clermont/Super Besse
3 lutego - St Die des Vosges
Lista startowa
Mazda France - Mazda 3
Jean-Philippe Dayraut/Jacques Wolff
Toomas Heikkinen/Patrick Lhoste
Belgian Audi Club Team WRT - Audi A1 quatrro
Olivier Panis/Bérénice Demoustier
Adrien Tambay/Lionel Daziano
Franck Lagorce/Eddy Benezet
Gilles Stievenart/Christian Beroujon
Sport Garage Sodemo - Renault Clio III
Gregoire Demoustier/Joël Lopez
Aerokart by Ohwell - Citroën DS3
Benjamin Riviere/Emmanuel Moinel
Laurent Barbieri/Sylvain Pussier
Jean-Baptiste Dubourg/Marléne Broggi
Andréa Dubourg/Christophe Jouet
?
Gérald Fontanel /Didier Thoral
Olivier Pernaut/Jean-Pierre Pernaut/Margot Laffite
Ludovic Gherardi/Nabil Karam
Źródła
en.wikipedia.org
Strona serii
tropheeandros.com
Subskrybuj:
Posty (Atom)