Istambuł Park

Lokalizacja - Stambuł, Stambuł, Turcja
Długość toru - 1300 m
Szerokość - 10-15 m
Asfalt/szuter - 60%/40%
Strona toru - intercitypark.com


Lista Zwycięzców
2014 Andreas Bakkerud (NOR) 5:55.902
2015 Timmy Hansen (SWE) 6:02.470

Okrążenie toru z Andy'm Scottem

Historia Toru
Plany budowy toru w Stambule powstały w 2002 roku, kiedy to Turecka Federacja Sportów Motorowych (TOMSFED) ogłosiła chęć organizacji wyścigu Formuły 1. Obiekt został zaprojektowany przez niemieckiego architekta, Hermana Tilke. 26 czerwca 2005 roku tor zyskał homologację, a dwa miesiące później zorganizowano na nim inauguracyjny wyścig Formuły 1, który wygrał Kimi Raikkonen. Rok później swojej pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł Felipe Massa. Wyścig został jednak zapamiętany głównie za sprawą afery politycznej, jaka wybuchła w czasie dekoracji na podium. Puchar dla zwycięzcy wyścigu wręczył Mehmet Ali Talat przedstawiony jako Prezydent Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Państwo to jest uznawane zaledwie przez kilka krajów i władze Turcji zostały oskarżone o wykorzystanie wyścigu do manifestacji politycznej.  Turcji groziło wypadnięcie z kalendarza Formuły 1, lecz FIA zdecydowała się ostatecznie na nałożenie grzywny w wysokości 5 mln dolarów, która została później zmniejszona o połowę. 


W trakcie weekendów GP tor gościł także wiele serii towarzyszących, m.in. GP2 i Porsche Supercup. W trakcie wyścigu serii GP2 w 2008 roku na tor wybiegły dwa psy. Jeden z nich zginął potrącony przez Bruno Sennę, drugi zdołał bezpiecznie opuścić tor.


W 2010 roku doszło na tym torze do dramatycznego pojedynku o prowadzenie między dwoma kierowcami Red Bulla, Sebastianem Vettelem i Markiem Webberem. Obydwaj zawodnicy zderzyli się ze sobą w wyniku czego Vettel odpadł z wyścigu, natomiast Webber miał uszkodzone przednie skrzydło. Wyścig wygrał Lewis Hamilton. W 2011 roku rozegrano po raz ostatni GP Turcji Formuły 1. Tor Istambuł Park gościł także w latach 2005-2007 serię Moto GP. 


W 2014 roku odbył się pierwszy sezon Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Zgodnie z wymogami FIA, seria o randze Mistrzostw Świata musiała zorganizować co najmniej jedną rundę w Ameryce oraz jedną w Azji lub Afryce. Wybór padł na Istambuł Park. Inauguracyjne zawody w Turcji wygrał Andreas Bakkerud jadący Fordem Fiestą przygotowanym przez zespół Olsbergs MSE.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz